chatGPT

3 Cisim Problemi dizisini izlemeden önce bilmeniz gerekenler

Cixin Liu nun 3 kitaptan oluşan serinin ilk kitabıdır. Diğer iki kitabı ise Karanlık orman ve Ölümün sonu. Gerek gelecek projeksiyonu gerek fizik teorileri üzerinden giderek bunu bir mantığa oturtması onun ödüllü bir yazar olmasını sağladı. 3 Body Problem ismi ile Netflixte yayınlandı. Dizi Taht oyunlarının da yapımcısı olarak bildiğimiz David Benioff ve D.B. Weiss tarafından çekildi.

Filmi izlemeden önce bilmeniz gerekenler.

Fermi paradoksu : İşin içinde uzaylı varsa Fermi paradoksuundan bahsetmeden olmaz. Evrende bu kadar çok yıldız, güneş sistemi, gezegen varsa bizim gibi canlılar olmalı. Öyleyse herkes nerede?

Stephen Hawking : 2015 yılında katıldığı bir etkinlikte Hawking, dinleme yoluyla uzayda yaşamı bulma çabalarını destekledi. Ancak Hawking, uzaylıların arkadaş canlısı olmayabileceklerini belirterek, bu tarz işaretlerle insanlığın evrendeki konumunun ve yaşantısının belli edilmesine net bir şekilde karşı çıkmıştı.
 
Oyun teorisi : Belirli bir senaryonun olası sonuçlarını tahmin etmek için bir model uygulayan sosyal bilimlerde teorik bir çalışma alanıdır. Oyun teorisi esasen, oyuncuların farklı perspektiflerden bakarak karar vermeleri, temelde kendilerini diğer oyuncuların yerine koymaları ve olası eylemlerini ve tepkilerini öngörmeleri gereken bir disiplin veya stratejik düşünme yöntemidir. 
 
Kafanızda birşeyler netleşmeye başlamıştır. Ya uzaylılar varsa ve onlara mesaj gönderdiysek ve de Hawking haklıysa ne olur. Elbette dünyamızı işgale gelirler. Ama yüzlerce belki binlerce ışık yılı ötedeler nasıl olacka o iş? Yoldayken işgal başlamalı. En azından teknolojik olarak. Bu konuda dünyadaki bazı insanlar ile de iletişime geçilerek yardım almalılar.
 
Kaos teorisi : Kaos kuramı veya kargaşa kuramı; yapısal olarak bir fizik teorisi ya da matematiksel bir tümevarım değil, fiziksel gerçeklik parçalarının bir bütün olarak eğilimini açıklamaya yarayan bir yöntemdir. Kaotik davranış gösteren bir ara enerjide çift çubuklu sarkacın animasyonu. Sarkacın biraz farklı bir başlangıç koşulundan başlatılması, çok farklı bir yörüngeye neden olacaktır. Çift çubuklu sarkaç, kaotik çözümlere sahip en basit dinamik sistemlerden biridir. Bir sigara dumanının havada yaptığı şekiller tamamen düzensiz ve bağımsız rastlantıların ürünü olarak görülebilir. Ancak bir teorik fizikçi dumanın bu dinamiğinin aslında ortamdaki birçok parametre ve etken ile belirlendiği görüşündedir. Bu girdiler o kadar çoktur ve o kadar değişkendir ki incelemek ve net bir kanıya varmak imkânsızdır. Parametrelerin bu denli değişken olması, aslında o parametrelerin aynı zamanda bir çıktı olmasından kaynaklanır.
 
Henri Poincaré : 1887'de Poincaré, henüz 32 yaşındayken Fransız Bilimler Akademisi'ne seçildi. 1906'da başkanı oldu ve 5 Mart 1908'de Académie française'e seçildi. 1887'de, yörüngede dönen çoklu cisimlerin serbest hareketiyle ilgili üç cisim probleminin çözümü için İsveç Kralı II. Oscar'ın matematik yarışmasını kazandı. Bunu neden çözülemeyeceğini açıklayarak kazandı. Yani aslında çözmedi çözülemez dedi.
 
Uzaylılar böyle bir sistemde yaşıyorsa ve başka bir gezegene göçme zorunlulukları varsa. Sanırım dünyamızın işgali için tüm şartlar oluşmuş oluyor. Spoiler vermeden ancak bu kadar oluyor. Bence mutlaka izlemelisiniz.