Google Bard vs ChatGpt hangisi daha iyi? Google Bard'ın farkı ne?

Google Bard'ın farkı ne?

Bu soruyu ilk olarak Bard'a soralım.

ChatGPT ve Google Bard, hem metin hem de koddan oluşan büyük bir veri kümesi üzerinde eğitilmiş büyük dil modelleridir. Ancak, iki model arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilmiş bir üretken önceden eğitilmiş dönüştürücü modelidir. Metin oluşturmak, dilleri çevirmek, farklı türde yaratıcı içerikler yazmak ve sorularınızı bilgilendirici bir şekilde yanıtlamak için kullanılabilir. Ancak, ChatGPT, Google Arama aracılığıyla gerçek dünyadan gelen bilgilere erişeme ve bunları işleyememektedir. Bu nedenle, yanıtları bazen doğru veya güncel olmayabilir.

Google Bard, Google AI tarafından geliştirilmiş bir gerçek dil modelidir. ChatGPT'ye benzer şekilde, metin oluşturmak, dilleri çevirmek ve farklı türde yaratıcı içerikler yazmak için kullanılabilir. Ancak, Google Bard, Google Arama aracılığıyla gerçek dünyadan gelen bilgilere de erişebilir ve bunları işleyebilir. Bu nedenle, yanıtları genellikle ChatGPT'den daha doğru ve günceldir.

Ek olarak, Google Bard, ChatGPT'ye kıyasla daha fazla veri üzerinde eğitilmiştir. Bu, Google Bard'ın daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olduğu ve daha karmaşık ve bilgilendirici yanıtlar üretebildiği anlamına gelir.

Genel olarak, Google Bard, ChatGPT'den daha güçlü ve yetenekli bir dil modelidir. Daha doğru, güncel ve bilgilendirici yanıtlar üretebilir ve Google Arama aracılığıyla gerçek dünyadan gelen bilgilere erişebilir ve bunları işleyebilir.

Chat GPt ise aynı soruya daha orta yollu bir cevap veriyor

Google Bard ve ChatGPT, farklı platformlarda kullanılan iki yapay zeka modelidir.

Google Bard, Google tarafından geliştirilen ve çeşitli sorulara cevap verebilen bir dil modelidir. Bard, kullanıcının metin tabanlı bir giriş yapmasıyla çalışır ve çeşitli konulardaki bilgileri kullanarak sorulara yanıt vermeye çalışır. Bard, daha genel bir bilgi tabanına dayanır ve çok çeşitli konularda bilgi sağlamak için tasarlanmıştır.

ChatGPT ise OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir. ChatGPT, kullanıcılarla etkileşim kurabilen ve doğal dilde metin tabanlı sohbetleri gerçekleştirebilen bir modeldir. ChatGPT, çeşitli konularda sohbet etme, sorulara cevap verme, önerilerde bulunma ve metin oluşturma gibi görevlerde kullanılabilir. ChatGPT, daha interaktif bir deneyim sunmayı hedefler.

Özetle, Google Bard ve ChatGPT, farklı platformlarda kullanılan dil modelleridir. Bard daha genel bilgileri sunma ve sorulara cevap verme odaklıyken, ChatGPT daha etkileşimli ve metin tabanlı sohbetleri gerçekleştirme odaklıdır.

Kendi görüşüm.

  • Google Bard kesinlikle daha hızlı görünüyor.
  • Google bard daha güncel bir veri tabanına sahip. Bard 2023 şubat ayında Türkiyede gerçekleşen deprem hakkında değerlendirme yaparken ChatGpt veri tabnının güncel olmayışından yakınıyor.
  • Dil hakimiyeti ChatGpt'nin daha iyi gibi. Yani en azından Türkçe için. Bunu test etmek için neler yaptım? Aşk şiiri yazmasını istedim. Sonra Mevlana tarzında bir aşk şiiri yazmasını istedim. Sonra da eşimin ismi ile akrostiş yapmasını istedim. Bu üçünde ikisi de başarılı. Ancak hece ölçüsünde yazmasını istediğimde ikisi de başarısız oldu. Zengin kafiye istediğimde yine patladılar.
  • Her ikisi de soruları birbiri ile ilişkilendirebiliyor. Örneğin Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı daha iyi dediğinde. İkisi de bişeyler yazıyor sonrasında Hangisini tutmalıyım? şeklinde sorduğunda takımlardan bahsettiğini biliyorlar. Bu siri gibi asistanlarda yok mesela herşeyi baştan tek bir soru halinde sormak gerekiyor. Konuları ilişkilendirebiliyor olamsı, birden çok konu hakkında aynı anda iletişim kurabiliyor olmak makine soğukluğunu atıyor.
  • Python ile hesap makinesi kodu yazmasını istediğimde ikiside başarılıydı.
  • Php ile jaro-winkler algoritması yazmasını istediğimde. İkisi de doğru kodu üretti ChatGpt'nin bi tık daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Karar sizin. Siz de deneyin bakalım. Hangisi daha popüler olacak.