Threads nedir? Twitter'dan farkı ne? Threads kullanılmalı mı?

Elon Musk Twtter algoritmasını yayınlayalı 1 ay bile olmadan meta'dan twitter varyantı geldi. "Peki Musk neden dava açtı? Elon Musk  Mark Zuckerberg ile kafes dövüşü yapacak mı?" gibi sorular şöyle bi dursun, biz Guardian'ın incelemesine bir göz atalım. 

Meta , Twitter'a rakip olacak yeni bir metin tabanlı uygulama olan Threads'i başlattı .

Threads, platformun neredeyse bir klonu ile kullanıcıları bocalayan rakibinden uzaklaştırmak için cesur bir girişimdir. The Guardian , yeni sosyal ağı, büyük ilgi gören lansmanından birkaç dakika sonra, Çarşamba günü test etti . Etkilemede başarısız olur mu yoksa Elon Musk için gerçek bir sorun mu yaratır?

 

Başlarken

İlk çıkış, Instagram ile kolayca entegre olan, kullanımı kolay, sezgisel bir kullanıcı deneyimini ortaya çıkardı .

Uygulama mağazasında "Threads" arayarak başladım, ne yazık ki aynı zamanda Threads olarak da adlandırılan (kaçınılmaz olarak bunlara RIP) bazı küçük uygulamalar arasında gezindim ve Meta İle Threads'a tıkladım. Uygulama, kaydolmak için Instagram hesabımı bağlamamı istedi ve bir Threads kullanıcısı oldum.

Threads'a yalnızca kaydolmak için mevcut bir Instagram kullanıcı adı entegre edilerek erişilebilir - yani bir hesabınız yoksa, yeni Threads platformuna girmek için bir tane edinmeniz gerekir. 

Nasıl çalışır

Threads, ürkütücü bir şekilde Twitter benzeri bir mikroblog deneyimi sunuyor.

Uygulamanın açılması, bir "mesajı" beğenmek, yeniden yayınlamak, yanıtlamak veya alıntı yapmak için düğmeleri ve bir gönderinin aldığı beğeni ve yanıtların sayısını gösteren sayaçları gösterir. Gönderiler, Twitter'ın 280 karakterlik eşiğinden daha fazla olan 500 karakterle sınırlıdır ve beş dakikaya kadar uzunlukta bağlantılar, fotoğraflar ve videolar içerebilir.

Threads'i kullanmak, Twitter ve Instagram'ın daha kullanışlı bir beyin çocuğuna sahip olduğu ateşli bir rüya gibi geldi. Besleme kaygan ve okunması kolaydı, ancak şimdilik büyük ölçüde henüz takip etmediğim veya umursamadığım hesaplarla doluydu - belki de daha fazla insan kaydoldukça kendi kendine çözülecek bir sorun.

Twitter'ın aksine, Threads hashtag kullanmıyor gibi görünüyor ve kullanıcıların belirli metin veya kelime öbeklerini aramasına izin veren bir özelliği yok. Ayrıca, Twitter'ın dört resim sınırının aksine, kullanıcıların tek bir gönderide en fazla 10 fotoğraf paylaşmasına olanak tanır - Instagram'da var olan sınırın aynısı.

Uygulamayı ABD'de test ettik, ancak şu anda İngiltere, Avustralya, Kanada ve Japonya dahil 100'den fazla ülkede Apple ve Google Android uygulama mağazalarında yayında.

Bazıları, Instagram ile Twitter benzeri bir hizmet arasında potansiyel bir kültür çatışması sorununu gündeme getirdi. Seçilmiş, fotoğrafa dayalı yaşamlarımız, Twitter'ın başıboş, mem ağırlıklı ve genellikle dengesiz dünyasıyla nasıl çatışacak? Şimdiye kadar, garip, alışılmadık ve biraz da eğlenceli.

Peki, Twitter'dan daha mı iyi?

Meta'nın Twitter klonu, Twitter'ı kullanmak gibi hissettiriyor. Özellikler - beğeniler, retweetler, takip etme - uzun süredir devam eden mikroblog öncülüyle neredeyse aynı. Bununla birlikte, Musk'ın devralmasından bu yana Twitter'ın daha hantal ve giderek daha az kullanılabilir hale gelmesiyle, bir uygulama açmak ve gerçekten içeriği sorunsuz bir şekilde görebilmek ve etkileşim kurabilmek, temiz bir nefes gibi geldi.

Meta, Twitter'daki kaosun piyasada yeni bir ürün için yer açtığını açıkça belirterek, bu bir kullanıcı deneyimi üzerine bahis oynuyor. Instagram'ın ürün başkanı Adam Mosseri, The Verge ile yaptığı bir röportajda , şirketin Twitter'daki son "öngörülemezliğin" yeni bir platforma ihtiyaç yarattığını hissettiğini söyledi.

Mosseri, "Açıkçası Twitter bu alana öncülük etti" dedi . "Ama olan biten her şeyi göz önünde bulundurarak, zaten Instagram kullanan topluluk için açık ve iyi bir şey inşa etme fırsatı olduğunu düşündük."

Meta'yı çevreleyen gizlilik endişeleri, şirketin rakiplerinin uygulamalarını utanmazca kopyalaması ve teknolojinin artan kontrolsüz gücü hakkında kapsamlı bir şekilde rapor vermiş bir teknoloji yazarı olarak, Threads'i kullanmaktan gerçekten zevk aldığımı söylemek bana acı veriyor. Zaten her gün WhatsApp ve Instagram kullanıyorum ve neredeyse kullanılmayan ancak hala var olan bir Facebook hesabım var. Verilerimin daha fazlasını gerçekten dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biriyle paylaşmak istiyor muyum?

Meta'nın artan gücü konusunda endişelenmeli miyiz?

Birçok Meta tarafından çalıştırılan ürün gibi, Threads de mevcut ürünlere neredeyse çok iyi entegre olmanın rahatsız edici deneyimini sunar. Bir hesap oluşturmak, size mevcut çevrenizi Instagram'dan takip etme seçeneği sunar. Takipçileriniz muhtemelen bir hesap oluşturduğunuza ve gönderi paylaştığınıza dair bir bildirim alacak ve onları da aynısını yapmaya teşvik edecek.

Ve sonra uzun süredir devam eden gizlilik sorunları var. Teknoloji devi, evrenine daha da fazla kullanıcı çekmeye çalışırken, Watchdogs, Threads hakkında bir dizi endişeyi dile getirdi. App Store'daki veri gizliliği açıklamasına göre Threads, sağlık, finans, kişiler, tarama ve arama geçmişi, konum verileri, satın almalar ve "hassas bilgiler" dahil olmak üzere çok çeşitli kişisel bilgileri toplayabilir.

Bu sorunlar nedeniyle, katı veri gizliliği kurallarına sahip olan Avrupa Birliği'nde Threads henüz mevcut değildir. Şirket, uygulamayı daha fazla ülkeye yaymak için çalışıyor, ancak Avrupa lansmanını erteleme kararıyla ilgili düzenleyici belirsizliğe işaret ediyor.

Meta, Instagram'ın topluluk yönergelerini uygulamak ve kullanıcılardan kimlerin bahsedebileceğini veya onlara yanıt verebileceğini kontrol etmek için araçlar sağlamak da dahil olmak üzere, kullanıcıları güvende tutmak için yeni uygulamada alınan önlemleri vurguladı.

https://www.theguardian.com/technology/2023/jul/06/we-tried-threads-metas-new-twitter-rival-heres-what-happened